Kompanija H&P d.o.o. donijela je odluku o prestanku daljnjih aktivnosti vezanih za zakup i upravljanje proizvodnim procesom u Koksari d.o.o. u stečaju, te će od 22. decembra 2025. godine obustaviti dovoz uglja i svih ostalih sirovina.
Kako je navedeno u obavijesti upućenoj stečajnom upravniku, ova odluka donesena je nakon sveobuhvatne analize poslovnih, finansijskih i regulatornih okolnosti koje su, kako ističu iz H&P-a, učinile nastavak aranžmana ekonomski i poslovno neodrživim.
Iz kompanije navode da su u ovaj aranžman ušli s ciljem stabilizacije rada Koksare, očuvanja domaće proizvodnje i osiguranja strateškog snabdijevanja za Novu Željezaru, ali da su se tokom realizacije suočili s nizom objektivnih prepreka.
Kao ključne razloge ističu rast operativnih troškova, uključujući povećanje cijene električne energije od šest posto, najavljena dodatna poskupljenja transporta, kao i postojeće finansijske namete i neizvjesnost u pogledu budućih obaveza, što je rezultiralo kontinuirano negativnim poslovnim rezultatima.
Posebno je naglašena i najavljena primjena CBAM mehanizma (Carbon Border Adjustment Mechanism) od 1. januara 2026. godine, koji će imati direktan uticaj na izvoz određenih proizvoda, ali i dovesti do dodatnih taksi i regulatornih obaveza, čime se dodatno smanjuje konkurentnost i dugoročna održivost proizvodnje.
U obavijesti se navodi i da važeći zakonski okvir u Bosni i Hercegovini omogućava proizvođačima, koji zbog CBAM ograničenja ne budu mogli izvoziti na tržište Evropske unije, da proizvode plasiraju na domaće tržište, što bi moglo dovesti do poremećaja tržišta, pojave nelojalne konkurencije i dodatnog pada cijena željeza.
H&P d.o.o. je zatražio da se Privremeni odbor povjerilaca upozna s ovom odlukom, kako bi se, ukoliko se to ocijeni potrebnim, pristupilo traženju novog zakupoprimca. U suprotnom, predloženo je preduzimanje svih aktivnosti na adekvatnom gašenju peći.
Iz kompanije su poručili da ostaju na raspolaganju za saradnju u vezi sa svim proceduralnim, tehničkim i administrativnim pitanjima, s ciljem urednog i zakonitog okončanja postojećeg odnosa, te da će detaljno obrazloženje i finansijski pokazatelji biti dostavljeni u posebnom dopisu.










Komentari