Doista je fascinantna upornost s kojom SDA funkcioneri i njima bliski mediji preskaču temu, prvo hapšenja, a zatim i optužnice Tužilaštva Tuzlanskog kantona protiv jednog od stranačkih uglednika, notornog Naila Jusića iz Zivinica.

 

Nije valjda da vjeruju da će, za njihove mentore teška i raskrinkavajuća afera, sama od sebe nestati ako oni o tome pišu šturo i govore prigušeno.

A naširoko i rado, pak, pišu i govore o svemu drugom: o geopolitici, o ratu Irana i SAD, o Trampu i Putinu, o Erdoanu i ulozi Turske u današnjem svijetu, o izborima za novog reisa, o Čovićevom licemjerju i hrvatskim ustašlucima, o Dodikovom fašizmu i islamofobiji, o sudbini zločinca Natanjahua, o Izraelu i Palestini…

Nikšićev grijeh

Trojka im je svakodnevno na obdukcijskom stolu. Konaković ih nervira jer je glasan, Sabina Čudić je previše iritantna za njihov mačo pogled na žene i njihovu ulogu u društvu. Horski priželjkuju izborni krah SDP-a i kao najveći grijeh lidera te stranke i federalnog premijera Nermina Nikšića navode njegov poziv policiji da hapsi kriminalce. Mađioničarskm trikovima pokušavaju sakriti svaki uspjeh Adnana Štete u Sarajevu. Vojin Mijatović im se priviđa i tamo gdje ga nikad nije bilo.

Onako odoka i po vlastitim željama neki od medijskih perjanica i stranačkih jurišnika SDA već se začešljavaju za ambasadorske i ministarske pozicije. Skupa sa pobočnicima iz DF-a unaprijed kadrovski krčme javna preduzeca iako je zec još duboko u šumi, a lovac iz SDA, za kojeg zdušno navijaju i kojem na svakom koraku čvrsto drže ljestve, ipak nema dovoljno kvalitetne municije, oružje mu je neprecizno, a i sve slabije vidi.

O Jusiću, međutim, ubodu tek po koje slovo, uprkos ozbiljnim dokazima i optužbama za endemski kriminal.

Nail Jusić je, prema navodima Tužilaštva, obavljajući funkcije predsjedavajućeg Gradskog vijeća Živinice i odgovorne osobe u Domu zdravlja Živinice, pogodovao pri zapošljavanju više osoba te nezakonito posredovao u imenovanjima i pribavljanju lažnih diploma.

Osim toga, u optužnici, koju je potvrdio i nadležni sud u Tuzli, stoji da je pokušao pogodovati jednoj osobi u postupku ostvarivanja prava vlasništva na građevinskom zemljištu, te da je sačinjavao neistinite evidencije o svom prisustvu na radu kako bi neosnovano ostvario pravo na platu i druge naknade.

Posao za sina

U jednoj od tačaka optužnice navodi se da je Jusić, uz unaprijed dogovoreni novčani iznos, podstrekavao i uticao na odgovornu osobu na Internacionalnom univerzitetu Goražde da sačini lažne diplome. Riječ je o pet osoba koje su na ovaj način navodno završile studij na pomenutom univerzitetu, među kojima su tri člana Jusićeve uže porodice i još dvije osobe. Iako nisu pohađali nastavu niti polagali ispite, Jusićeva supruga, sin i snaha, falsifikovane diplome su kasnije koristili prilikom zapošljavanja.

Također, Jusić je osumnjičen da je nezakonito posredovao i uticao na odgovornu osobu u Domu zdravlja Živinice kako bi svom sinu osigurao posao na poziciji psihologa.

Za neovisne medije i nevladin sektor u pitanju je, dakle, vrhunska poslastica, školski primjer visoke korupcije.

Nije tajna, privatni fakulteti, nakon rata, nicali su ko gljive poslije kiše, posebno u mjestima koja je SDA decenijama tretirala kao vlastiti ratni plijen. SDA se ukorijenila i na državnim fakultetima, tamo je, kad god je mogla, postavljala svoje dekane i tako krčila put za stranačke odabranike zadrigle od masne političke trpeze, ali ipak gladne društvenog priznanja i fakultetskih, odnosno magistarskih i doktorskih zvanja koja će kačiti na revere kao ordenje.

Osim možda zadnje četiri godine, SDA je još od prvih izbora 1990. kontrolirala sve, od obavještajnog aparata i policije do sudstva i tužilaštva, bukvalno je bila gospodar života i smrti, njeni su kadrovi upravljali svim procesima, od ekonomije, finansija i zapošljavanja, do vrtića, škola i univerziteta…

Upravo Jusićev slučaj na otriježnjujući način otkriva taj kriminalni DNK “najveće bošnjačke stranke”. Zato je bitno da se zametne trag, da se ta istina što prije pokopa daleko od ušiju i očiju običnih ljudi, glasača na izborima u oktobru.

Strah od Denisa

Tako se, umjesto o Jusićevom spisku, radije piše o spisku tajkuna koji, navodno, podržavaju Denisa Bećirovića i njegov plan da obnovi mandat u Predsjedništvu BiH.

A to – osim što je klasični propagandni predizborni spin – svjedoči i o ozbiljnom strahu od Bećirovićevog trijumfa koji bi – što politički analitičari bliski SDA i Demokratskoj fronti, ali i sam Bakir Izetbegović, pravilno dešifriraju – zatvorio vrata povratku SDA u vlast.

U osnovi, radi se o gomili insinuacija nabacanih da zabavljaju botove i stranačke simpatizere.

Istovremeno, kao zmijske noge krije se koji to i čiji tajkuni stoje iza povezanih portala koji kampanjski i selektivno “istražuju” samo Trojku, ushićeno dijele “stavove” s Bakirom i Sebijom, ali ne pitaju ništa i ne traže nikakve “odgovore” od SDA.

Iako, svi redom, dobro znaju ko je u ovoj zemlji pogodovao raznim tajkunima i tajkunčićima i u bescijenje im poklonio nekada uspješne tvornice i radničko blago. I koliko je još neprocesuiranih jusića ostalo skriveno u redovima “najveće bošnjačke stranke”.

Stavovi izneseni u ovom tekstu su lični stavovi autora i ne održavaju nužno uređivačku politiku portala Lukavacki.ba.

Komentari

Prethodni članakPovećava se minimalna plaća u FBiH. Vlada priprema novu Uredbu