Premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić i predsjednik Skupštine TK Žarko Vujović protekle sedmice posjetili su Univerzitetski klinički centar Tuzla, gdje su održali radni sastanak s direktorom UKC-a Tuzla, prof. dr. Šekibom Umihanićem.

 

Tema posjete i razgovara prema izjveštavanju medija  jesu ulaganja u opremu, infrastrukturu i buduće planove, jer nepisano je pravilo da političke ličnosti posjetom u javnu zdravstvenu ustanovu obično iskažu težnju kao boljim uslovima u budućnosti.

Direktor Umihanić ponosno je istakao nabavku najsavremenijeg linearnog akceleratora, koji će, kako kaže, poboljšati terapiju onkoloških pacijenata. Sigurno je da će poboljšati terapiju posebno ako se uzme u obzir da 800 dana nije bilo akceleratora tokom kojih su pacijenti čekali, patili i nažalost gubili životne bitke, jer uređaj nije bio dostupan. Ali hej, ko se još zamara prošlošću kad imamo budućnost o kojoj treba pričati?

Premijer Halilagić, koji tokom mandata teži brizi za građane, našao je vremena da posjeti UKC Tuzla. S druge strane, kad je trebalo biti prisutan na “obilježavanju” 800 dana agonije pacijenata, njegovo prisustvo je izostalo. Možda nije htio kvariti slavlje podsjećanjem na činjenicu da je bivši direktor UKC-a sada pod istragom zbog tog istog uređaja.

Dakle, imamo linearan akcelerator, imamo nove planove, imamo radne sastanke. Samo još da imamo sistem u kojem se zdravstvo ne svodi na politički PR i računanje dana agonije pacijenata.

Napomena: Ovaj tekst je komentar i izražava lično mišljenje autora o temi od javnog interesa. Stavovi izneseni u ovom tekstu su isključivo mišljenje autora i ne predstavljaju nužno stav redakcije. Tekst je objavljen u cilju podsticanja javne rasprave o pitanjima od opšteg značaja.

Komentari

Prethodni članakDEMOGRAFSKI SUNOVRAT: Potrebne konkretne mjere, a ne simbolična pomoć
Naredni članakPenzije u FBiH veće od maja: Usklađivanje donosi povećanje