Nastava u svim osnovnim i srednjim školama na području Tuzlanskog kantona počinje 1. septembra, a konačna odluka o modelu odvijanja nastave bit će donesena u toku naredne sedmice.

 

Ono što je poznato i z godine u godinu potpuno isto jesu dodatni troškovi koje u augustu ima svaka porodica školarca. Roditelji dva školarca u Federaciji Bosne i Hercegovine u prosjeku moraju izdvojiti jednu prosječnu platu za potrebe školskog pribora, udžbenika, odjeće i obuće.

Hasmira Malić je majka učenika prvog i šestog razreda. Njena porodica s pripremama za novu školsku godinu počinje mnogo ranije, kako bi mogli obezbijediti sve što je potrebno.

– Na taj način olakšamo sami sebi jer je poprilično sve skupo da bi se odjednom otišli u kupovinu. Za prvi razred knjige ne kupujemo i to će nam uveliko olakšati, za šesti razred očekujemo da ćemo za knjige trebati izdvojiti do 150 KM. Kada tome dodamo školski pribor, torbe, ispod 400 KM ne očekujem da ćemo proći – izjavila je.

Slična situacija je i u porodici Muratović koja također ima dva školarca.

– Za kupovinu knjiga, školskog pribora i ostale potrebe što se tiče škole izdvojim oko 500 KM, a za odjeću i obuću izdvojim više jer imam dvoje djece koji idu u školu. Tako da 800 KM ide i za odjeću i obuću. To premašuje mogućnosti mojih prosječnih primanja jer jedino mjesečno primanje je invalidnina od muža u iznosu od 360 KM – izjavila je Hasreta Muratović.

Komentari

Prethodni članakUspješna saradnja između Doma zdravlja Lukavac i Fabrike cementa Lukavac
Naredni članakTuzlanski kanton drugi u FBiH po broju saobraćajnih nesreća