Sukob oko izgradnje objekta molitvenog mjesta u Gornjoj Brijesnici izazvao je oštru polemiku između povratnika srpske nacionalnosti i lokalnih vlasti Lukavca. Povratnici optužuju gradske vlasti za opstrukciju i kršenje prava na povratak, dok gradske službe tvrde da se radi o bespravnoj gradnji.
Povratnici: “Zabrana gradnje je čin opstrukcije”
Predstavnik Zavičajnog udruženja Gornja Brijesnica, Lazo Tripunović, izjavio je da je zabrana nastavka gradnje objekta na zemljištu Riste Petkovića udar na prava Srba povratnika. On je istakao da je objekat namijenjen okupljanjima povratnika i simbol obnove njihovih ognjišta.
“Zemljište je još 1960. godine ustupljeno za izgradnju škole, koja je tokom rata uništena. Danas pokušavamo obnoviti ovaj prostor, ali smo suočeni s opstrukcijama. Načelnik Lukavca nam je dao usmeno odobrenje za nastavak radova, ali je inspekcija ubrzo postavila trake zabrane,” rekao je Tripunović.
Najavio je obraćanje višim institucijama i stranim ambasadama kako bi se skrenula pažnja na problem, dodajući da dosadašnji pokušaji saradnje s lokalnim vlastima nisu dali rezultate.
Grad Lukavac: “Radovi se izvode bez potrebne dokumentacije”
S druge strane, Služba za komunalne i inspekcijske poslove Grada Lukavca saopćila je da su radovi u Gornjoj Brijesnici započeti bez urbanističko-tehničke dokumentacije.
“Investitoru smo još u julu poslali zahtjev za dostavu dokumentacije i upozorili ga na obavezu obustave radova do pribavljanja potrebnih dozvola. Na sastanku sa gradonačelnikom dogovoreno je da se izgrađeni dio objekta zaštiti i da dalji radovi budu zaustavljeni, ali su radovi nastavljeni uprkos dogovoru,” navodi se u saopćenju.
Gradska inspekcija je 18. novembra konstatovala nastavak radova, nakon čega su postavljene trake zabrane. Dva dana kasnije donijeto je rješenje o obustavi radova, a slučaj je proslijeđen Ministarstvu prostornog uređenja i zaštite okolice TK, koje treba odlučiti o žalbi investitora.
Neriješen spor i različite perspektive
Ovaj slučaj dodatno ističe izazove povratka izbjeglih i raseljenih lica u BiH, ali i potrebu za poštivanjem zakonskih procedura. Dok povratnici smatraju da se suočavaju s diskriminacijom, gradske vlasti insistiraju na primjeni zakona o gradnji.
Ishod žalbenog postupka mogao bi biti ključan za daljnju sudbinu ovog objekta, ali i za povjerenje između povratnika i lokalnih vlasti.
Komentari