Ne mogu da se ne osvrnem na apsurde i nelogičnosti ove vlasti u Tuzlanskom kantonu, a posebno na ponašanje mladog pravnika koji danas vodi Vladu TK.
Na dan kada je, kako mnogi smatraju, pogrešnim odlukama i nedjelovanjem vlasti ugašena Koksara – nekada najveći izvoznik iz TK – i kada je više stotina radnika ostalo bez posla, premijer kantona na društvenim mrežama objavljuje statuse o „ekonomiji“ i „nadmetanju“ s Miloradom Dodikom.
Pitam se da li je u tu svoju ekonomiju uračunao i Koksaru, njene radnike i stotine miliona koje je ta kompanija donosila ovoj zemlji. Ako nije – trebao bi.
Ne osvrće se premijer ni na pojave nepotizma u vlastitoj političkoj stranci, o kojima se u javnosti otvoreno govori, niti na sve dublju krizu u sistemu koji vodi. Javnost je, između ostalog, upoznata i s informacijama o slučaju u kojem je jedan od funkcionera njegove vlade, zadužen za borbu protiv korupcije, uhapšen i nalazi se u pritvoru zbog teških optužbi koje se protiv njega istražuju.
Premijer se, također, ne oglašava ni o postupcima koji se vode protiv pojedinih stranačkih kolega u Tuzlanskom kantonu, o navodnim nepravilnostima u vezi sa tenderima i javnim nabavkama, niti o stanju u javnim preduzećima koja su, prema mišljenju mnogih, dovedena u teško stanje – od “Šuma TK” do Aerodroma Tuzla.
Umjesto da se bavi konkretnim ekonomskim problemima i egzistencijom građana, premijer energiju troši na javne rasprave i uporedne analize ekonomija, i to s političkim protivnicima iz drugih entiteta.
Ako već ne zna kako riješiti probleme koji su stvarni i gorući, onda bi, barem iz pristojnosti prema ljudima koji trpe posljedice loših odluka, trebao smanjiti dozu samohvale i populizma.
Autor:
Samir Imamović
Generalni sekretar PDA BiH – Pokret demokratske akcije Bosne i Hercegovine
Napomena: Portal nije mogao nezavisno potvrditi sve navode iz ovog teksta.
Svi koji se smatraju prozvanima imaju pravo na odgovor.









Komentari