Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela je odluku o uplati zaostalih neuplaćenih obaveza za penzijsko i invalidsko osiguranje, čime će se uvezati radni staž za ukupno 107 radnika zavisnih društava – rudnika uglja u Koncernu Elektroprivrede BiH. Ukupan iznos sredstava predviđen za ovu namjenu iznosi 4.455.756,81 KM.

Prema saopštenju Vlade FBiH, ovom odlukom odobrava se uvezivanje radnog staža za neuplaćene doprinose za PIO/MIO za 94 radnika koji su stekli uslove za penzionisanje, u ukupnom iznosu od 4.143.668,78 KM. Također, uvezuje se staž i za 13 radnika kojima su ranije uplaćena sredstva po sudskim presudama, a još nisu stekli uslove za penzionisanje, u ukupnom iznosu od 312.088,03 KM.

Najveći dio sredstava namijenjen je Rudniku uglja Kreka d.o.o. Tuzla, za čijih 73 radnika će biti uplaćeno 3.076.495,54 KM. Rudniku mrkog uglja Kakanj d.o.o. Kakanj odobreno je 602.179,21 KM za 13 radnika. Rudnik mrkog uglja Breza d.o.o. Breza dobit će 205.577,54 KM za četiri radnika, a Rudnik mrkog uglja “Abid Lolić” d.o.o. Travnik – Bila 259.416,49 KM za četiri radnika.

Dodatno, Rudniku mrkog uglja Breza d.o.o. Breza odobreno je uvezivanje radnog staža za uplaćena sredstva po sudskim presudama za 13 radnika koji nisu stekli uslove za penzionisanje, u iznosu od 312.088,03 KM.

Odlukom Vlade FBiH precizirano je da će se potrebna finansijska sredstva isplatiti iz vlastitih sredstava zavisnih društava – rudnika uglja koji posluju u okviru Koncerna Elektroprivrede BiH. Ova odluka predstavlja značajan korak u rješavanju nagomilanih problema radnika rudnika i omogućavanju njihovog zasluženog odlaska u penziju.

Komentari

Prethodni članakDrugi dan 2. Sajma kafe i čokolade u Tuzli: Porodična čarolija, umjetnost i edukacija u slatkom ruhu
Naredni članakAmbasadorica Kraljevine Belgije Christine Detaille u posjeti Lukavcu