Penzioneri, socijalno ugroženi građani i članovi Nove penzionerske stranke (NPUS) izašli su danas, 27. septembra, na ulice Tuzle kako bi protestnom šetnjom i skupom skrenuli pažnju javnosti i nadležnih institucija na izuzetno težak položaj ove populacije. Okupljanje je započelo ispred NLB banke, nakon čega su demonstranti krenuli prema Trgu slobode.
Iz NPUS-a upozoravaju da su penzioneri i socijalno ugrožene kategorije stanovništva svedeni na ivicu egzistencije. Glavni fokus protesta je novi predloženi Zakon o penzijama za koji organizatori tvrde da nije usklađen s evropskim standardima i da dodatno ugrožava njihova primanja.
Demonstranti su nosili transparente s oštrim porukama upućenim vlastima i političarima. Među istaknutim transparentima našle su se poruke “Političari sisaju budžet, a penzionerima od šake do lakta” i “Bruka i sramota. Povećanja mjesečnih primanja: premijeru FBiH 1000 KM, radniku 400 KM, penzioneru 25 KM”. Transparentima su poslali i poruke o borbi i neprihvatanju trenutnog stanja, poput “Tuzla neće stati” i “Ko ne želi da se bori nema pravo da se žali”.
Organizatori ističu da je cilj protesta jasan: natjerati nadležne da hitno preispitaju predloženi zakon i poboljšaju uslove života najstarije i najugroženije populacije.
/radiosarajevo/









Komentari