RTV taksa, koja je godinama predmet političkih i pravnih sporova, ponovo je u fokusu javnosti nakon što je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić najavio mogućnost njenog povećanja i širenja naplate na kantone gdje se do sada uopće nije plaćala.

U vrijeme rasta cijena hrane, energenata i komunalnih usluga, ova najava izazvala je ogorčenje građana koji već plaćaju taksu. Posebno je istaknuta nepravda u činjenici da se u pojedinim kantonima, posebno na jugu zemlje, ona decenijama ne naplaćuje, dok drugi građani redovno izdvajaju sredstva uz račune za struju.

Premijer Nikšić tvrdi da “ima prostora” za povećanje takse i da će Vlada raditi na tome da se ona ubuduće naplaćuje i u dijelu zemlje gdje do sada nije bila obavezna.

Naplata RTV takse u BiH nije ujednačena – dok se u većem dijelu Federacije naplaćuje putem računa Elektroprivrede BiH, u dijelu zapadne Hercegovine ta obaveza godinama izostaje bez zakonskih posljedica. Iako zakon o javnim RTV servisima jasno propisuje obaveznost takse, njegovo provođenje ostaje mrtvo slovo na papiru.

 

Komentari

Prethodni članakColy-Company Lukavac: U pregovorima izvoz za Skandinaviju
Naredni članakStatistika BiH: manje rođenih, više umrlih, prirodni priraštaj i dalje negativan