Nova penzionerska/umirovljenička stranka Tuzla pozvala je sve penzionere u Federaciji BiH na spremnost za organizaciju protesta ispred Parlamenta FBiH u Sarajevu. Ovo dolazi kao odgovor na moguću raspravu o položaju penzionera, ukoliko je dogovori Savez udruženja penzionera/umirovljenika FBiH.
Iz stranke poručuju da “godina pregovora, rasprava i praznih obećanja nije donijela nikakva konkretna rješenja”, dok se odgovornost prebacuje između Vlade FBiH i Saveza udruženja penzionera. Posebno su kritikovali Vladu FBiH, na čelu s premijerom Nerminom Nikšićem, optužujući je da koristi Savez kao “amortizer” za nezadovoljstvo penzionera, dok istovremeno rukovodstvu Saveza osigurava budžetska sredstva i lične beneficije.
“Rasprava u Parlamentu neće donijeti nikakvu korist penzionerima, već će poslužiti kao novi trik i pokušaj ‘pranja’ odgovornosti za sramotan položaj u kojem se nalazi penzionerska populacija”, poručuju iz Nove penzionerske stranke.
Ova stranka zahtijeva hitno usklađivanje prosječnih penzija na nivo od 52 posto prosječne plate u FBiH, te kvartalno usklađivanje penzija. Tvrde da bi takvo rješenje eliminisalo potrebu za vanrednim usklađivanjima i osiguralo dostojanstven život penzionerima.
“Ukoliko se rasprava zakaže, jasno je da se radi samo o skretanju pažnje s pravih problema. Zato pozivamo sve penzionere da budemo spremni na proteste i tražimo ono što nam pripada”, zaključuje se u saopćenju.









Komentari