Više od 600 dana je prošlo otkako je Vlada Tuzlanskog kantona, na čelu s premijerom Irfanom Halilagićem i strankom SDA, obećala nabavku linearnog akceleratora – ključnog uređaja za liječenje onkoloških pacijenata.

 

Danas, ti pacijenti, umjesto da dobiju neophodnu terapiju u UKC-u Tuzla, moraju putovati po 200 ili 300 kilometara do Sarajeva ili Mostara. Ovaj potez pokazuje očiglednu nesposobnost i neodgovornost vlasti, koja već godinama ne može odgovoriti na urgentne zdravstvene potrebe stanovništva.

Pacijenti koji boluju od raka, prolaze kroz izuzetno teške i iscrpljujuće tretmane. Svako dodatno opterećenje, poput dugih putovanja, dodatno ugrožava njihovo zdravlje i umanjuje kvalitet života. Zar su ti ljudi, koji se bore za život, zaslužili takvu nebrigu i ignorisanje?

Prisjetimo se da je prije 15 godina, pod vodstvom rahmetli direktora dr. Nedreta Mujkanovića, UKC Tuzla bila vodeća zdravstvena ustanova u Bosni i Hercegovini. U nekim oblastima medicine, bila je čak lider u regionu. Šta se desilo?

Posljednjih 10 godina svjedoci smo sistematskog urušavanja ove nekada renomirane institucije, pod teretom nesposobne i neodgovorne vlasti. SDA-ova vladavina na čelu s Halilagićem postala je sinonim za neuspjeh, a građani Tuzlanskog kantona, posebno oni najranjiviji, snose posljedice. Za ovo stanje najodgovorniji je upravo premijer Halilagić, čija vlada nije pokazala nikakav interes da se riješe ključna pitanja u zdravstvu.

Pacijenti zaslužuju bolje. Ovaj narod zaslužuje bolju vlast, koja će voditi računa o najosjetljivijim kategorijama društva, umjesto da zanemaruje njihove osnovne potrebe.

Prema dostupnim informacijama iz UKC-a Tuzla, jučer je nakon više od 600 dana okončan postupak dodjele ugovora za nabavku Linearnog akceleratora, CT simulatora, Sistema za planiranje u radioterapiji i Fantoma, čime su napokon stvorene pretpostavke da UKC Tuzla ponovno uspostavi kapacitete za pružanje usluga radio terapije onkološkim pacijentima.

U narednim danima ugovor u vrijednosti od 8.499.008,00 KM bit će potpisan sa izabranim ponuđačem Inel-Med d.o.o. Mostar, nakon čega slijedi demontiranje opreme koja je van upotrebe i instaliranje komplet novog sistema.

U vrijeme ovih radova koji nesmiju biti duži od 180 dana, ugovorom je predviđena edukacija osoblja UKC Tuzla koje će raditi sa opremom za radioterapiju.

Dragi ljudi, znam da se u medijima pojavila informacija povodom “okončanja” postupka, o čemu sam se odmah konsultovao sa svojom advokaticom Ines Osmanović.

Prema mišljenju Mirze Mustafagića, poznatog bh. humaniste koji je uložio ogromne napore u cilju prikupljanja novčanih sredstava za uređenje onkološkog odjelenja,  navodi iz medija su prenešeni pogrešno sa posebnim senzacionalističkim naslovima.

Naime, proces nabavke linearnog akceleratora nažalost nije gotova stvar. Advokat “MSG” firme je najavio tužbu i izjavio je da će proces biti nastavljen na Sudu BiH te da će tražiti odgodu, što implicira da će takvom odgodom tražiti da se privremeno obustavi dalja nabavka linearnog akceleratora do donošenja odluke Suda BiH.

Linearni akcelerator je samo jedan od aparata koji su hitno potrebni Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla. Zbog nemogućnosti provođenja zračenja pacijenti se iz Tuzle trenutno šalju na liječenje u centre koji se nalaze u Sarajevu, Mostaru i Zenici, a lista čekanja traje između dva i tri mjeseca.

Komentari

Prethodni članakIzdato narandžasto upozorenje za četvrtak zbog obilnih padavina
Naredni članakKreativnost i originalnost: Kiparski kvartet Buzz’ Ayaz 4. oktobra u Cabaret Clubu